Insider

The best forum! Insider

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Lectia # Numarul 1

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Soke
Administrator

Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2012
Varsta : 20
Stare de spirit : Viu

MesajSubiect: Lectia # Numarul 1   Sam Apr 28, 2012 8:33 pm

Prima lectie consta in creearea unui avatar acceptabil .

1)Deschidem un nou document.Dimensiunile le setam 150x280 pixeli.

2)Adaugam un wallpaper/stock.(Nu folositi render).Ne asiguram ca este incadrat bine intratat cat sa apara cat de cat acceptabil pe acele dimensiuni specificate mai sus.(Recomandat poza viu colorata..)A mea dupa pozitionare arata asa:

3)Il duplicam si ii dam smudge peste tot.(Aveti grija ca layerul cu smudge sa fie deasupra layerului normal).Nu voi pune poza ca sa nu va influentez modul de asezare a smudge-ului chiar daca acesta pana la sfarsitul avatar-ului nu se va observa atat de tare.

4)Layerul cu smudge il setam pe overlay.(Daca nu arata bine si arata intunecata poza dupa ce ati folosit overlayul este din cauza faptului ca stock-ul/wallpaper-ul pe care l-ati ales are culoarea predominanta una inchisa ceea ce va duce la o poza de toata jena...de aceea trebuie sa folositi o imagine viu colorata cum am spus la pasul 2.)La mine arata asa:

5)Acum vom incepe creearea unui border.(Sa aveti selectat layerul cu overlay)Selectam Rectangular Marque Tool si facem un dreptunghi din avatar astfel incat laturile sa fie egale 2 cate 2.Eu am facut asa:Dupa aceea apasam celalalt click pe poza si alegem layer vya cut.(Daca nu iti apare layer via cut inseamna ca trebuie sa ii dai rasterize la layer.)Nu va fi nici o schimbare inafara de faptul ca acum veti avea dintr-un singur layer 2 layere care combinate il formeaza pe cel actual.

6)Acum vom termina border-ul.Apasa celalalt click pe layerul cu overlay(Pe cel care este dreptunghiul din interior).Alege blending options si iti va aparea un panel.Din meniu alegi stroke si il vei seta cu optiunile de mai jos:

7)Selectam Type tool si scriem orice text dorim.(Pozitionarea textului o sa va coste la punctaj).Folositi orice font
doriti.(Eu am folosit danube).Alegeti orice culoare doriti.

8)Creeam un dreptunghi cu culoarea alb lat cat textul chiar si mai mare.Acesta va fi peste layerul cu text.Apasam celalt click pe layer alegem create a cliping mask si setam opacitatea mai mica(Dreptunghiul va fi peste aproape jumatate din text)Acum daca nu se intelege textul ii puteti da un stroke dar nu prea evident.

Poza finala:

Este un tutorial usor deci astept creatii bune de la voi...va rog sa postati si imaginea originala.
Peste 5 zile va voi pune note tuturor celor care ati facut creatii.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://insider.wikiforum.ro

Lectia # Numarul 1

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Insider :: Zona PhotoShop :: PhotoShop :: Scoala PhotoShop-